הרחבה ביו פידבק

טיפול ביופידבק משמש לעזרה במניעת תחלואה, שמירה על בריאות ושיפור איכות חיים.
בחלק מהמקרים הטיפול בביו פידבק יותנה בבדיקה רפואית מקדימה, שבה יקבע הרופא האם לבעיה הנדונה יש צורך בטיפול רפואי במקביל, לפני או אחרי הטיפול בביו פידבק.

טיפול ביו פידבק מסתמך על תפיסת גוף האדם "כתוצר" של האבולוציה מכאן שהיבט הפסיכולוגיה האבולוציונית [לחץ כאן ->(37)] נמצא בבסיס החשיבה של המטפל בביו פידבק.
כמו בגישה הקוגניטיבית , גם כאן אנו מסתכלים על הקשר גוף-נפש או גוף-מחשבות, כגורם מרכזי בבריאות הגוף ובריאות הנפש. כאשר הגוף מזהה "סכנה" - במצבי חרדה, דיכאון, לחץ וכן הלאה – הגוף מגיב מידית, בתוך פחות משניה, בהעלאת רמת העוררות והמוכנות להתמודד עם הסכנה [הילחם או ברח].
שיטת הביו פידבק מבוססת על שימוש במכשירים אלקטרוניים מתוחכמים, אשר מודדים באופן רציף ומדויק תפקודים פיזיולוגיים של המטופל, כגון מתח שרירים, קצב פעילות הלב, מוליכות חשמלית של העור, חום הגוף, נשימה, גלי מוח. תוצאות המדידה הרציפה מוצגות למטופל בזמן אמת, באופן ידידותי, קל וברור - לרוב על גבי מסך מחשב. התצוגה על מסך המחשב מהווה משוב עבור המטופל, ביחס למצבו הפיזיולוגי וכך מתאפשר אימון של שליטה במצבים אלו. בדרך זו ניתן ללמוד, בסיוע המטפל, להשפיע באופן מודע ורצוני על תהליכים פסיכופיזיולוגיים. למשל הורדת רמת העוררות של הגוף, הורדת רמת המתח, הורדת רמת הכאב וכן הלאה.
מטרות הביו פידבק
1. להוריד את רמת העוררות "הממוצעת" של המטופל כך שעליות בעוררות בעקבות אירועים מזדמנים [למשל פקק תנועה] לא יגרמו לעליית עוררות מעבר לסף החרדה\ לחץ [סטרס- STRESS].
2. לאמן את המטופל כך שיזהה מצב לחץ או מעורר חרדה ויפעיל "הרגעה" מתוך רפלקס מותנה.

כלומר, בעזרת לימוד ותרגול של פעולות נשימה, הרפיה ומחשבות ניתן להגיע לשליטה על מערכת העוררות, על מצבי לחץ [דחק, סטרס-STRESS ], חרדה ועוד.

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing