הרחבה תרפיה נרטיבית

טיפול נרטיבי שם לו למטרה לזהות את הנרטיב של מטופל. במשך התהליך הטיפולי, תהיה המטרה לאפשר לאדם לבחון נרטיבים [או גווני נרטיבים] חילופיים ולבחון שינויי משמעות הנובעים מכך. כאשר המטופל מאמץ נרטיב חדש, הדבר משפיע גם על נושא הזהות האישית והקבוצתית של האדם, שינוי במערכת האמונות והערכים ושינוי המשמעות שנותן האדם לאירועים השונים בחייו. דבר זה עשוי לחזק את החוסן הנפשי של המטופל.
עיקרון מרכזי בתרפיה הנרטיבית הוא: אני והבעיה שלי זה שתי ישויות נפרדות. או,
אני לא הבעיה שלי!
בכך מתאפשרת לאדם שליטה על הבעיה ואפשרות להתמודד איתה. שימו לב שמשחק התפקידים בפסיכודרמה מביא למעשה לתוצאה דומה: הפרדה ביני לבין הבעיה שלי ומכאן מציאת דרך לשלוט  [להתגבר] על הבעיה .
דרך נוספת המשמשת כאן לשינוי הנרטיב [סיפור אישי] היא "מסגור-מחדש" [reframing]. כלומר המטפל לוקח את סיפור המטופל, או חלק ממנו ושם אותו בהקשר אחר. מתוך כך משתנה המשמעות של "הסיפור"\אירוע וכך גם התגובה הרגשית המתייחסת אליו. מסגור-מחדש מקובל גם בטיפול הומניסטי, בלוגו-תרפיה ועוד שיטות התערבות טיפוליות.

הטכניקה של הטיפול בנרטיב כוללת דו-שיח מטופל-מטפל כמו גם קריאה של טקסטים כתובים, שימוש בתמונות מהאלבום המשפחתי, כתיבת מכתבים, כתיבת שירים, שימוש במטפורות, שימוש בצבע, שימוש בטכניקה של מספרי סיפורים, שימוש בטכניקה של פסיכודרמה ועוד.  
 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing