הרחבה פסיכודרמה

הפסיכודרמה נהגתה ונוצרה על יד J. L. Moreno שלמד ופעל בווינה של תחילת המאה העשרים והחל את פעילותו הטיפולית בתחום הפסיכואנליזה. מורנו שעסק בתיאטרון קהילתי נוכח שהמחזת תמונות מחיי השחקנים, תוך שימוש בספונטניות ויצירתיות, משנה את מצבם הנפשי והתנהגותם. מורנו שהושפע מהתיאטרון בכלל והתיאטרון היווני בפרט, יצר תיאטרון טיפולי שמטרתו שחרור הספונטניות והיצירתיות של המשתתפים תוך כדי משחק. טיפול בפסיכודרמה משתמש ב-"במה" כמרחב המשמש לבחינת אפשרויות שונות להתנהגות במצבים נתונים על ידי המטופל. כלומר, מטרת הפסיכודרמה להרחיב את רפרטואר התגובות רגשיות והתנהגותיות כמו גם הרחבת גמישות התגובות לאירועי החיים. בשונה מהפסיכואנליזה [טיפול פסיכולוגי שנהגה על ידי פרויד], מתאפשר למשתתפי הפסיכודרמה לבחון את מעשיהם מתוך נקודת מבט חיצונית. אם בפסיכואנליזה המטפל (פרויד) מפרש את חלומות מטופליו, מנחה הפסיכודרמה (מורנו), מאפשר למטופליו לחלום חלומות חדשים.
רבות מהטכניקות הפסיכודרמטיות נכנסו לשימוש בגישות ושיטת אחרות. למשל טכניקות של משחק תפקידים, חילוף תפקידים, עבודה סוציומטרית, משחק של חלופות לאירוע נתון ועוד.
בחילוף תפקידים האדם מתבקש לשחק תפקיד של אדם אחר. בכך, מתוך ספונטניות של התהליך, הוא מסוגל לראות את העולם מתוך עיניו של האחר. אם האחר כאן, הוא אדם איתו יש לנו קונפליקט, היתרון ברור.

מושג יסוד בפסיכודרמה הוא "התפקיד". כל אחד מאתנו ממלא בחיי היום-יום תפקידים רבים: "אמא", "רעיה", "מנהלת", "נהגת", "בת", "חברה", "חברת ועד הורים", "מתנדבת בעמותה", "שחקנית  כדורת" ועוד.

בריאות נפשית, על פי מורנו, פירושה האפשרות להחליף תפקידים על פי המצב הנתון בכל רגע -  כמו גם היכולת להיכנס לתפקיד חדש על פי הצורך, גם אם ממלאים תפקיד זה לראשונה. במהלך התהליך הפסיכו דרמטי מתרגלים את נושא התפקידים ואת הגמישות בהחלפתם.
עיקרון בסיסי נוסף בפסיכודרמה הוא "המציאות המורחבת". באופן כללי מדובר על כך שבחלל הטיפולי – על בימת הפסיכודרמה – אנו פועלים ב-"כאן ועכשיו" כך שעבר ועתיד משוחקים בזמן הווה. כמו כן, ניתן להעלות לבמה ולתת נוכחות ו-"קול" גם לאנשים שנפטרו זה מכבר, גם לכאלו שעדיין לא נולדו, גם לחפצים, גם לאברי-הגוף, גם לתחושות [כאב הראש שלי, החרדה שלי] ואפילו לאלוהים. גם חילופי התפקידים ומשחקי התפקידים הם חלק מהמציאות המורחבת.
ככלל, הפסיכודרמה היא פסיכותרפיה או ייעוץ פסיכולוגי, הנעשית בקבוצה – כלומר טיפול קבוצתי. ניתן גם להשתמש בכלים הפסיכודרמטים בעבודה פרטנית וכן בשילוב עם תרפיה באומנות. ניתן להשתמש בפסיכודרמה בכל הגישות הטיפוליות שהוזכרו כאן, פסיכודינמית, הומניסטית וקוגניטיבית.
למשל, בזמנו עבדתי עם מטופל, בטיפול פרטני. האיש, חוזר בתשובה, הרבה לספר סיפורי תנ"ך. ביקשתי ממנו שצייר את הדמויות מסיפור דוד ובת-שבע, כך שכל דמות תצויר על דף נפרד. עם גמר תהליך הציור, "הדבקתי" כל ציור למסעד כסא. בשלב זה ביקשתי מהמטופל לבנות את הסצנה בעצרת הצבת הכיסאות ואז, לנוע מכסא לכסא, ובכל כסא לשחק [כולל תנוחת גוף ודיבור] את הדמות בהקשר לתמונה.
 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing