הרחבה. לחץ [דחק, סטרס (Stress)]

מודל הדחק המובא כאן מבוסס על החשיבה של הגישה הקוגניטיבית. דהיינו, תגובות רגשיות [כאן, דחק] הן תוצאה של מחשבות:

מודל התגובה הרב-שלבי [General Adaptation Syndrome] לדחק [לחץ, סטרס (Stress)] מכיל שלושה שלבים:
1. "מצוקה\סכנה", הגוף מזהה סכנה והגוף נידרך לקראת מצב "הילחם או ברח". לשם כך המערכת מזרימה לדם הורמונים מתאימים [אדרנלין, אפנפרין, נוראפנפרין, קורטיזול]; מודיעה לכבד לשחרר יותר סוכר לדם; מצרה את כלי הדם למערכות משניות [עיכול, עור וחלק מהמוח "החדש"] ומרחיבה כלי דם למערכת השלד-שרירים – כל זאת על מנת לאפשר לגוף יכולת "הילחם או ברח" יעילה ואפקטיבית.
2. התנגדות\התמודדות עם הסכנה, תוך כדי המשך הענקת משאבים לגוף על מנת לשרוד במאבק\התמודדות.
3. אפיסת כוחות. בשלב זה אוזלים המשאבים ששיש לגוף. למשל, לא יכול יותר ליצר אדרנלין; מערכת העיכול כבר זמן רב ללא מספיק דם וכן הלאה. זה השלב שבו מתחיל להיווצר נזק לגוף, נזק למערכת החיסונית, כמו גם נזק למערכת הקוגניטיבית [מוח] כמו בעיות קשב וריכוז, חרדות , דיכאון, מחלות פסיכוסומאטיות וסימפטומים כמו האצת קצב לב, הזעה וכן הלאה.
חשוב לזכור שכאשר הדחק מניע לפעולה, לשינוי\שיפור דפוסי התנהגות וחשיבה, הוא יהיה לחץ חיובי. לעומת זאת, דחק יחשב שלילי כאשר הוא מביא לשיתוק וחוסר התאמה למצב הקיים. לחץ שלילי מביא ל"נסיגה" כמו דיכאון, חרדה או אפילו מחלת נפש. בעולם הפסיכותרפיה, אנו מתייחסים למצבי לחץ בהיבט השלילי כמובן.
גורמים רבים משתתפים ביצירת תחושת לחץ מתמשכת: נהיגה בפקקים, שמיעת חדשות מרובה, מצב התעסוקה, המצב הכלכלי, המצב הביטחוני. גורמי דחק יותר ספציפיים יהיו: מוות במשפחה, פיטורים, מחלה קשה, בעיות בזוגיות, וטראומות אחרות.
אנשים רבים סובלים בעולם המודרני מהצטברות של גורמי דחק המגיעים זה אחר זה לפני שהגוף מתאושש ממקור הדחק הקודם. הדבר נובע מכך שבדרך כלל, הגוף בנוי כך שבמצב של "סכנה" הוא נידרך לפעילות "הילחם או ברח". בחלוף הסכנה הגוף חוזר למצב "הרגוע" או מצב שיווי המשקל שלו. מצבי לחץ יתהוו כאשר הגוף מזהה סכנה אחר סכנה, לאורך זמן, ללא הרפיה במתח.
לדוגמה: כאשר בטלוויזיה מתחלפת "תמונה" [פריים]  הגוף מזהה זאת כסכנה [לחץ כאן > 36]. כלומר העין מזהה שינוי מהיר בתמונה והמסר מועבר למוח היונקי שכאמור מזהה כל שיוני כסכנה אפשרית, ראה הסבר בפסיכולוגיה אבולוציונית [לחץ כאן >37.]. כך גם כאשר במועדון הלילה יש פלאשים של אורות [נראה כמו רטט אורות].
יתר על כן, בחיים המודרניים אנו חווים "סכנה"  מאירועים יום יומיים כמו: חדשות, פקק תנועה, סכנת פיטורים, מכתב ממס-הכנסה, הודעות תשלום, צפייה בטלוויזיה וכן הלאה.
וכך, לדחק\לחץ בחיים במאה ה-21 יש אופי של לחץ-מצטבר ויהיו מקרים בהם אנשים יגיעו לאפיסת כוחות, פיזית ורגשית:

בשרטוט מוצג מצב מסוג זה. האדם נזכר בהפסדיו בבורסה, והעוררות עול, היא מספיקה לרדת רק קצת, והוא נמצא בפקק תנועה בדרך לעבודה ושוב העוררות עולה, וכן הלאה. בסופו של דבר יש הצטברות של לחץ ואז "הפיצוץ".
 

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing