הרחבה. הגישה הקוגניטיבית

טיפול קוגניטיבי -התנהגותי [טיפול CBT] מבוסס על עקרונות הגישה הקוגניטיבית, תוך שימוש ברעיונות התנהגותיים.

רבים סוברים שכל אירוע משפיע ישירות על התגובה שלנו. למשל אם דחפו אותי בתור לאוטובוס אני זועם על עצם הדחיפה. כלומר:

הנחת היסוד בטיפול קוגניטיבי התנהגותי אומרת שהתגובה שלנו לאירוע איננה נובעת מהאירוע עצמו אלא מהמשמעות שאנו נותנים לאירוע, מ-"הסיפור-האישי", הנרטיב  שאני מספר לעצמי על עצמי ועל העולם. למשל "תמיד זה קורה לי", "העולם כולו נגדי", "אף אחד לא מבין אותי" וכן הלאה. וכך, לגבי אירוע הדחיפה בתור, אם אני נותן לזה משמעות שהדוחף עשה זאת "בכוונה נגדי," אגיב בזעם. לעומת זאת אם על פי הנרטיב שלי "אנשים בדרך כלל לא נזהרים", ארגיש אי-נוחות בלבד מהדחיפה.
על פי הגישה הקוגניטיבית, סדר הדברים בטבע האנושי הוא: אירוע, מתן משמעות לאירוע ותגובה לאירוע [מודל א.מ.ת.] ובהקשר זה ראה גם המכונית כמשל (3) .
יש הנותנים למודל שם אחר: א.פ.ר.ת כלומר אירוע, פרשנות\משמעות, רגש\תגובה-רגשית, תגובה\פעולה

כלומר, תגובתנו הרגשית נובעת מהצורה בה אנו חווים ומפרשים את האירוע על פי מערכת האמונות והערכים שלנו.
קיימים שני ערוצי טיפול רגשי מרכזיים בגישה זו. א. טיפול בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית [CBT] של פרופסור בק. ב. טיפול הרציונאלי-התנהגותי [RET או REBT] של ד"ר אליס.
על פי התפיסה הקוגניטיבית כפי שמנסח אותה ד"ר אלברט אליס:
 1) מחשבות גורמות לרגשות, 2) אנשים נוטים "לדבר אל עצמם" ואמירות אלו משפיעות על הרגשות, 3) לא רק שאנשים חושבים, הם גם חושבים על המחשבות שלהם [ביקורתית], 4) רגשות, מחשבות והתנהגות קשורים זה בזה ומשפיעים זה על זה, 5) ההתנהגות מושפעת מציפיות [ריאליות ולא ריאליות כאחד], 6) אנשים מייחסים מחשבות, מוטיבציה וסיבתיות להתנהגות אנשים אחרים וגם אם הוכח שזה שגוי, עדיין התייחסות זו משפיעה על הרגשות וההתנהגות של האנשים, 7) אנשים נוטים להגזים בהתייחסותם לצרכים וציווים פנימיים ["אני חייב" במקום "היה טוב אילו...."].
חשוב לציין שרוב הטכניקות בספרים מסוג "עשה זאת בעצמך" לגבי טיפול נפשי ["איך להגיד לא ולא להרגיש אשם", "אני בסדר, אתה בסדר" ועוד] מבוססים על גישה זו. גם האימון [קואצ'ינג] מבוסס על תפיסה זו.
מטרה מרכזית בטיפול הקוגניטיבי היא זיהוי מחשבות והיגדים לא רציונלים שאינם מאפשרים גמישות והסתגלות למציאות ולאירועים בעולם האמיתי. מתוך הזיהוי יבוא אימון לשינוי המחשבות וההיגדים הפנימיים. מתוך כך, המטופל יקבל חכה, ראה משל החכה והדג , כלומר, שינוי פילוסופיית החיים שלו.
בדרך כלל יהיה משך הטיפול בגישה זו קצר יחסית. לעיתים יכלול הטיפול מספר מפגשים (4 עד 15) ולאחריהם "פסק זמן"  (כחודשיים שלושה) עד למספר מפגשים נוסף (1 עד 4), ולעיתים יהיה הטיפול קצר אף יותר, מפגש או שניים. משך הטיפול תלוי בגורמים שונים כמו, עד כמה ברורה וממוקדת הבעיה  בגינה בא האדם לבקש עזרה, סוג הבעיה והמוטיבציה של המטופל להשיג שינוי .
לגבי משך הטיפול ראה גם המכונית כמשל (1)
 

 

 

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing