התמכרות להימורים: כאב והנאה

 

בשנת 1980 זוהתה ההתמכרות הפתולוגית להימורים כהפרעה נפשית על ידי האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי. באותה עת, בערך 1.1 מיליון אמריקאים עסקו בהימורים בעייתיים או כפייתיים. היום ההערכה היא כי בין 5.4 ל-8.1 מיליון מבוגרים עומדים בקריטריונים להתמכרות להימורים.

הת'ר ברלין, מדענית מוח אמריקאית, אומרת כי כמו מכורים לסמים, המהמרים הבעייתיים אינם מסוגלים להפסיק להמר גם כאשר ההתנהגות הופכת להרסנית. "הם יעשו את זה במחיר של אובדן העבודה, הרס מערכות היחסים שלהם או הפסד כספים. מכורים להימורים פשוט לא יכולים לעצור את עצמם מלהתמודד עם ההתנהגות השלילית והמזיקה הזו."

המהמרים הבעייתיים אינם מהווים סכנה רק לעצמם. פשיטות רגל, פריצות, התעללות בבני זוג, הזנחת ילדים, עיקולים ואף התאבדויות קשורות קשר ישיר להתמכרות להימורים.

"מה שחשוב באמת", אומרת ברלין, "הוא כמה אתם מהמרים ומה קורה כשמישהו מנסה לעצור אתכם מלעשות זאת. אין קו שחור או לבן ברור שמגדיר לנו אם זה פתולוגי או לא. הימורים עם החסכונות, למשל, או חוויית גמילה מהימורים עם תסמינים כמו עצבנות וחוסר שקט הם סימנים טובים לכך שיש בעיה."

אם אתם מודאגים מהרגלי ההימורים שלכם או של אנשים שאתם מכירים, הנה כמה צעדים חשובים שניתן לעשות כדי להתגבר על ההתמכרות:

1. הודו בכך שיש לכם בעיה. כמו בכל ההתמכרויות, אחד הצעדים הראשונים בדרך להחלמה הוא להודות שיש משהו לא בסדר מלכתחילה. אחוז המכורים להימורים המבקשים טיפול הוא קטן וברלין טוענת שרוב המכורים אינם מקבלים עזרה אלא רק בגיל מבוגר יותר. "בהתחלה הם עשויים להיות בהכחשה", היא אומרת, "אבל כשזה מגיע לנקודה שבה ברור שזו בעיה, הם מפסיקים לנסות להכחיש את זה."

2. הצטרפו לקבוצת תמיכה. יחד עם טיפול פרטני, מהמרים רבים עוברים לקבוצות עזרה עצמית עם תוכנית בת 12 שלבים שעוצבה על ידי "אלכוהוליסטים אנונימיים" ומשתמשת ברבות מאותן טכניקות.

3. פנו לעזרה מקצועית. הטיפול הסטנדרטי בהתמכרות להימורים, אומרת ברלין, הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), בו מטפל ומכור פועלים יחד כדי לשנות את התנהגותו ומחשבותיו ההרסניות של המהמר. CBT עוזר למכורים לבנות מיומנויות התמודדות ולפתח כלים קוגניטיביים שיעזרו להם לעמוד בדחף להמר, כמו להתאמן בהמתנה לפרקי זמן ארוכים יותר ויותר לפני שנכנעים לדחף ההימורים.

4. שקלו נטילת תרופות מסייעות. "כמו מכור לסמים שהרגישות שלו לכמויות קטנות של הסם התקהתה, אנשים המועדים להתמכרות להימורים מתקשים לעיתים קרובות להרגיש את אותו ההיי שאנשים אחרים מקבלים כאשר הם מצפים לזכות בכסף", אומרת ברלין. "במקום לחפש איזשהו שיא כזה, המהמרים הבעייתיים צריכים יותר רק כדי להגיע לגובה הנורמלי של מי שאינו מהמר פתולוגי."

כדי לתקן את חוסר האיזון הזה של דופמין במוח, פסיכיאטרים לרוב ירשמו תרופות מסוג SSRI, נוגדי דיכאון המשפיעים על מערכת הסרוטונין. תרופות אחרות שנרשמות הן ליתיום, המשמשת לעתים קרובות במקרים שבהם האדם סובל גם מהפרעה דו קוטבית, ואופייטים כמו נלמפן, שמפחית את התחושות החיוביות הקשורות לזכייה בהימורים.

5. הטמיעו מנגנוני רגולציה לצורך שליטה בדחף. יש מהמרים שדואגים לעתידם ועשויים לנסות לשים גבולות לתדירות ההימורים ולכמות הכסף שאיתו הם מהמרים. זה יכול לכלול הבאת מזומנים בלבד לקזינו או הימורים בכסף ייעודי מבלי לגעת בכספים עבור הוצאות מוגדרות אחרות כמו שכר דירה, משכנתא, אוכל וכו'.

מהמרים בקצה הנגדי של הספקטרום, שמזוהים בבירור כמהמרים פתולוגיים ואינם נמצאים בטיפול או סובלים מהישנות של הרגלי ההימורים שלהם, לפעמים מייעדים יועץ אמין כדי שזה ייקח פיקוד על הכספים וכך הם נותרים חסרי גישה למזומן.

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing