הרחבה. הגישה הפסיכודינמית

לפי התפיסה הפסיכו-דינמית, בעיות ההווה, מקורן באירועי העבר, בעיקר טראומות וקונפליקטים בילדות, ומכאן שהמטרה המרכזית בטיפול רגשי פסיכודינמי תהיה חשיפת "החומר" הלא-מודע מהעבר, תוך מתן פרשנות (אינטרפרטציה) על ידי המטפל. לגבי חשיבות העבר בטיפול, ראה גם המכונית כמשל (2) . פסיכותרפיה לפי גישה זו, במהותה, דורשת טיפולים ארוכים, של שנים. בפסיכואנליזה של פרויד נדרשו המטופלים לבוא לטיפול שלוש עד שש פעמים בשבוע למשך שנים רבות.
כיום מדובר על טיפולים פחות אינטנסיביים, אחת לשבוע ויש מטפלים העוסקים בטיפול קצר מועד או מוגבל זמן [בין מפגש אחד לחמישה עשר מפגשים טיפוליים].
פסיכותרפיה פסיכודינמית מבוססת על חשיבה דטרמיניסטית, כלומר, רואה את העתיד כמוכתב על ידי העבר: אם קורה A, בהכרח יקרה B. חשיבה זו "משאירה" מעט מאד מקום לבחירה חופשית, אפשרות לבחירה אישית של המטופל. בקיצוניותה, חשיבה זו שוללת אפשרות לאחריות אישית למעשינו.
משך זמן הטיפול הרגשי הוא גם בעל השלכות אתיות. למשל, בטיפול ארוך, של שנים, העלות היא עצומה [עשרות אלפי שקלים ויותר לאורך התהליך הטיפולי]. כלומר רק עשירים יכולים להרשות זאת לעצמם. בעיה אתית שנייה קשורה לעובדה שבדרך כלל אנשים מגיעים  לטיפול כאשר יש להם בעיה בוערת ודחופה והם מחפשים הקלה בתוך זמן סביר. למעשה אם זה היה תלוי בהם, המטופלים היו רוצים "ריפוי מיידי".
 לדוגמה: ילד בן 10 המרטיב במיטה. במקרה זה, מבחינת הילד והוריו, יש לפתור את הבעיה בתוך זמן קצר  - שבוע עד שלושה שבועות כמו שניתן לעשות בטיפול קוגניטיבי –התנהגותית - ובוודאי לא להיכנס לתהליך פסיכותרפיה של שנה עד שלוש שנים, שבמהלכו ממשיך הילד להרטיב במיטה. האידיאלי הוא טיפול התנהגותי קצר לטיפול בהרטבה, ובהתאם לצורך, המשך טיפול ארוך יותר בבעיות הרגשיות שגרמו להרטבה.
חשוב להבין שיש בעיות שקשה לפתרן בטיפול של מפגש אחד ואפילו עשרה מפגשים, בעיות שפתרונן דורש טיפול רגשי ארוך טווח. למשל, טיפול בהפרעת אישיות ידרוש תהליך ארוך, לעיתים של שנים. טיפול בילדים צעירים דורש אף הוא טיפול ארוך יחסית. בהקשר למשך הטיפול הנפשי ראה גם המכונית כמשל (1) . לגבי ילדים, ראוי לשים לב שלעיתים נדרש טיפול ארוך מאחר וגורם "ההפרעה" לילד נשאר ללא שינוי. למשל: הורים שהתגרשו ומקיימים יחסי עוינות ביניהם – לפעמים, מנהלים מלחמת חורמה על גב הילדים. במקרה זה, טיפול בהורים עשוי לשפר את מצב הילד, גם אם לא יעבור טיפול כלל, או יעבור טיפול קצר.

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing