שיטות להתמודדות בתקשורת בין אישית

 תקשורת בין אישית מבוססת על אמצעים מילוליים כמו שיחה ודיבור ועל אמצעים בלתי מילוליים כמו קול ושפת גוף. התקשורת הבין אישית מתארת מצב בו שני אנשים או יותר משתפים ביניהם מידע או רעיון מסוים. ככל שהתקשורת הבין אישית של האדם טובה יותר, כך הוא יכול ליצור בקלות קשרים חברתיים עם אנשים אחרים בסביבתו ובחברה כולה. לכן, חשוב לשפר את יכולות התקשורת הבין אישית כדי להתמודד היטב עם מצבים שונים, פשוטים ומורכבים, בחיים האישיים (משפחה, ילדים, הורים, חברים וכו'), בעבודה, בזוגיות וכדומה.

קשיים בתקשורת בין אישית

אנשים רבים בכל הגילים מתמודדים עם קשיים שונים בתקשורת הבין אישית שלהם עם אחרים. למעשה, את כישורי ויכולות התקשורת הבין אישית לא לומדים בבית ספר או באוניברסיטה, זהו חלק מההתפתחות החברתית של בני האדם, וכל אדם רוכש מיומנות בתחום זה מרגע לידתו. בשלב הינקות האדם לומד כיצד להשתמש בתקשורת בין אישית כדי לקבל תגובה מהסביבה או מענה לצרכיו, למשל באמצעות בכי או הנפת ידיו מעלה כאשר הוא מעוניין שירימו אותו.

בדרך כלל, קשיים בתקשורת הבין אישית נובעים מאי יכולת לשלוט בתנועות ובהבעות הפנים, בקול ובתנועות הגוף. כמו כן, בעיות רגשיות, חרדות, דיכאון, סטרס גבוה ואפילו הפרעות קשב וריכוז, כל אלו ועוד עלולים לגרום לקשיים בתקשורת הבין אישית. באמצעות טכניקות טיפול שונות ניתן לשפר באופן משמעותי את התקשורת הבין אישית, כמו כן ישנם קורסים בנושא המיועדים בעיקר לאנשי מכירות, לנותני שירות, לבעלי מקצועות חופשיים, למטפלים בתחומים שונים ועוד.

כיצד מצבי לחץ משפיעים על תקשורת בין אישית?

ישראלים רבים סובלים ממצבי מתח ולחץ, מסטרס גבוה וממצוקה, מצבי לחץ גורמים למעין שיתוק וחוסר תפקוד, והם משפיעים על תפקודו של האדם גם בגלל ההשפעה על התקשורת הבין אישית שלו. כך לדוגמה, ידוע כי אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, הפרעות המוכרות לכולם במונח המקצועי adhd, מתקשים לנהל את חיי היומיום שלהם ולנהל תקשורת בין אישית טובה.

במקרים רבים ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מהווים גורם המפריע למורים ללמד, כמו כן הילדים מתקשים להביע את עצמם, למקד את תשומת הלב בדברי אחרים כדי לנהל שיחה פורה ומפרה, ואם הילד סובל מהיפראקטיביות הוא מתקשה לשבת או לעמוד במקום ולנהל שיחה, לתקשר עם הסובבים בלי להפריע להם וכדומה. אגב, התסמינים דומים גם בקרב מבוגרים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, ואלה מתקשים להתמודד עם תקשורת בין אישית טובה ויציבה עם הסובבים אותם בחברה ובעבודה.

שיטות יעילות להתמודדות עם קשיים בתקשורת בין אישית

לאחר אבחון הבעיה ניתן להציע מגוון טכניקות וגישות טיפול להתמודדות עם קשיים בתקשורת הבין אישית, למשל:

·         שיטת ביופידבק

·         טיפול קוגניטיבי

·         טיפול רגשי פסיכודינמי

·         טיפולי פסיכותרפיה

חשוב להתאים את שיטת הטיפול בהתאמה מדויקת לקשיי המטופל ולבעיות מהן הוא סובל, לדוגמה הפרעות קשב וריכוז, דיכאון, חרדה וכדומה. תוך זמן קצר המטופל זוכה לשיפור משמעותי באיכות חייו והוא מסוגל לשפר את יכולות התקשורת הבין אישית שלו ולנהל קשרים איכותיים עם הסובבים אותו בחברה.

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing