מוסד גמילה

 

מוסד גמילה הוא המקום שאליו מגיעים מכורים שונים לסמים, אלכוהול, הימורים וכדומה כדי להירפא ולהשאיר מאחור את ההרגל הבעייתי. תופעת ההתמכרות היא תופעה נרחב החובקת עולם, ואינה מבדילה בין גזע, דת או מין. לעתים פונה האדם להתמכרות מתוך ייאוש או חיפוש מטרה בחיים, ולעתים מדובר באנשים שרק רצו להתנסות בחומר חדש באופן חד פעמי. על כל פנים, כשנדמה שההתמכרות משתלטת על החיים, חשוב לפנות למוסד שיחזיר את המכור למסלול הנכון.

מעגל הקסמים של הסם

כאשר המכור מתחיל לצרוך סמים, הוא נכנס מהר מאוד למעגל שלא קל לצאת ממנו, גם אם הוא מבטיח לעצמו שוב ושוב שזאת הפעם האחרונה שבה הוא צורך את הסם. מצד אחד, הסם מעניק למכור הקלה כלשהי, מעין בריחה זמנית מהמציאות המסייעת לו "להתמודד" עם הקשיים. אך לאחר שההשפעה של הסם חולפת והמכור חוזר להכרה, הוא מתחיל לחוש רגשות שליליים כמו כישלון, רגשות אשם או תסכול. כאשר הרגשות השליליים מציפים את המכור, הוא יחפש שוב את הנחמה בסם, וכך יחזור ויצרוך את הסם וחוזר חלילה.

להיות ערניים לסימנים

גם אם המכור אינו מודע למעשיו ולמצבו ברגע נתון, הרי שבני משפחתו יכולים להבחין בשינויים הפיזיים וההתנהגותיים של יקירם. אלה כמה מבין סימני ההתמכרות הבולטים המחייבים פניה אל מוסד גמילה מקצועי:

·         חוסר יכולת לנהל חיי שגרה – אצל בני נוער הדבר יכול להתבטא בציוני נמוכים בכיתה וחוסר עניין בלימודים ובפעילויות החברתיות, בעוד אצל המבוגרים ההתנהגות יכולה להתבטא בחוסר היכולת להתמיד בעבודה מסודרת או בפיטורין.

·         תאונות דרכים – תאונות דרכים רבות נגרמות על ידי נהגים הנוהגים ברכב בהשפעת סמים.

·         התרחקות מאחרים – המכורים לסמים מרגישים שהם חיים בעולם משל עצמם וכי הסביבה הקרובה אליהם אינה מבינה אותם. משום כך, הם מתרחקים מאירועי חברה ונמנעים מלדבר עם בני משפחתם.

·         הופעתם של חברים מפוקפקים – המכורים מתחילים להסתובב בקרב אנשים בלתי מוכרים. בני נוער חוברים בדרך כלל לאנשים המבוגרים מהם בכמה שנים טובות. הם נמנעים מלהציג את "חבריהם" לבני המשפחה.

·         שינויים קיצוניים במצבי רוח – מכור לסמים עלול לחוות שינויים בלתי מוסברים במצבי רוח – תחילה ידידותי מאוד ואז זועם וכועס, וחוזר חלילה.

·         הוצאות כלכליות גבוהות – המכורים מנסים להשיג את הסמים בכל דרך אפשרית. וכך, חשבון הבנק שלהם הולך ונהיה "רזה" יותר, והם אף יכולים לפתוח חסכונות או לקחת הלוואות מחברים ובני משפחה. חלק מהמכורים נתפסים גם בגין גניבה.

זמן גמילה

מרכז גמילה מנוסה ואיכותי נועד לסייע לסובלים מהתמכרויות לסמים לצאת מהתסבוכת ולחזור לחיי השגרה שהם היו רגילים לנהל לפני ההתמכרות. במוסד פועלים אנשי מקצוע רבים ושונים: מדריכים, עובדים סוציאליים, רופאים, פסיכיאטרים ומתנדבים שהתקבצו יחדיו על מנת לסייע למכורים. הגמילה מתרחשת בכמה שלבים. בשלב הראשון מתבצעת גמילה פיזית. על המכור ללמוד לחיות ללא הסם, וזה אומר שיש צורך לסגל את גופו לתפקד ללא החומר המזיק. בתחילת הדרך רבים מהמטופלים חווים קריז ואף חוסר יכולת לתפקד ללא הסם, והם עלולים לשקוע בייאוש ובדיכאון. מסיבה זו, הצוות הרפואי מרגיל את המטופלים בהדרגה, כך שאט אט פוחתות כמויות הסם שהמטופל צורך.

בסיום הגמילה הפיזית עדיין לא תם המסע. המכורים עוברים גם טיפולים נפשיים, סדנאות ומפגשים קבוצתיים אשר ירגילו אותם לתפקד ללא הסמים ויצמצמו את סיכויי החזרה להתמכרות. המטופלים פוגשים מכורים לשעבר כמותם, יוצרים חברויות ועוזרים זה לזה להתמודד עם המציאות. בשלב הבא מתרחשת חזרה הדרגתית לחיק המשפחה ולמעגל העבודה. המכורים נמצאים במעקב תקופתי ויכולים להשתלב כעובדים במקצועות שונים.

 

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing