חרדות טיסה - יותר מפחד גבהים

 

החרדה היא תופעה נפשית נפוצה בעולם המודרני, כאשר אחוז גדול באוכלוסיה סבל או סובל מחרדות. בעיה נפשית זו היא אחת מהבעיות או המצבים הנפשיים שמתפתחים כתוצאה מלחץ. למעשה כל אלמנט שנתפס בראשינו כיוצר לחץ או מתח, יכול "להצית" אצלנו חרדה. לכן לחרדה יש מספר רב של סוגים, וכל סוג חרדה מאופיין לפי הגורם ש"מצית" אותה.
אחת מהחרדות היותר נפוצות היא חרדת הטיסה - אנשים רבים מסרבים לעלות לטיסות בכל מחיר, והמעטים שבהם שכן עולים למטוסים סובלים מאוד כל הדרך. למעשה חרדה זו מונעת מאנשים רבים לטייל בעולם, וסוגרת אותם בגבולות המדינה בה הם חיים. חרדת הטיסה נובעת ממספר גורמים "מעוררי לחץ" כמו הרעש של המנוע, הניתוק מהקרקע, הלחץ באוזניים, הצפיפות והרעש של האנשים, כיסי אוויר, או אפילו מחשבות  על התרסקות. כל הדברים האלה ונוספים גורמים לאותם אנשים לפתח חרדה.
חשוב להבין כי לכולנו לא נעים בכיסי אוויר, ואנחנו סובלים מאוד מהצפיפות, אבל רוב האנשים מצליחים להתרגל, והדבר לא מפריע להם בהמשך הטיסה. אין זה כך אצל הסובלים מחרדת טיסה. האם כל אדם שמפחד לטוס סובל מחרדת טיסה? מתי יש צורך להתחיל
טיפול בהתקף חרדה אצל פסיכותרפיסט? ומה הם סימני הזיהוי לאדם שסובל מחדת טיסה?

התפתחות חרדת הטיסה

החרדה לרוב מתחילה עוד בשדה התעופה, כאשר תחושת ההתרגשות מתחלפת בפחד שגובר עד לעליה למטוס. האדם שסובל מחרדת טיסה ירגיש כבר לא נח ולא נעים עם כניסתו למטוס, וההרגשה תחמיר בהמראה. הדופק של אותו אדם יאיץ, הוא יתחיל להזיע, הוא יהיה מבולבל וירגיש שחייו בסכנה מידית. רוב האנשים חושבים על התרסקות, או אירועים לא שגרתיים שיכולים לפגוע בהם במהלך הטיסה, אך לאחר פרק זמן קצר המחשבות חולפות והם יכולים להירגע וליהנות מהמשך הטיסה. לעומתם, אנשים שסובלים מחרדת טיסה ממש לא יצליחו להירגע, המחשבות המטרידות לא יניחו להם עד לרגע שיעזבו את המטוס.

להירגע במהלך הטיסה

אדם שסובל מחרדת טיסה יכולה לעשות מספר דברים בכדי להקל על עצמו עד לנחיתה. ראשית לזהות את גורם הפחד - האם מדובר בצפיפות? או שזה רעש המנוע? רוב האנשים שסובלים מחרדה זאת לא מודעים לאותו גורם "שמצית" להם את הפחד, דבר שרק מחמיר את מצבם. לאחר מציאת הגורם שנתפס כמפחיד ומסוכן, אותו אדם יכול לשאול את עצמו "למה הדבר הזה מפחיד אותי?" ועצם הניתוח המחשבתי יכול להקל על אותו אדם כבר בשלב הטיסה, אך הוא לא פותר את הבעיה. כדי להתמודד עם חרדת הטיסה יש צורך להתחיל בטיפול בחרדות אצל גורם מקצועי מוסמך.

הטיפול בחרדת טיסה

היום אנחנו מכירים את כל סוגי החרדות ויודעים כיצד לתת להם מענה. כאמור, חרדת הטיסה יכולה לנבוע ממספר גורמים, אשר הפסיכותרפיסט יזהה, וייתן למטופל את הכלים להתמודד עם הפחדים שלו. הטיפול בחרדות מוכיח את עצמו כשיטה יעליה להתמודדות עם החרדות וחזרה לשגרת חיים ללא פחד.

אל תתנו לחרדה מטיסות לעצור אתכם מלטייל בעולם, פנו לפסיכותרפיסט בהקדם!


כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing