הקשר בין מצב נפשי להתפרצות מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות הן מחלות התוקפות כשניים עד ארבע עשר איש מכל 100,000 איש באוכלוסייה. המחלות העיקריות שנופלות תחת הגדרה זאת הן מחלת קוליטיס וקרוהן. במחלת הקוליטיס למשל, רירית המעי הגס מודלקת באופן חלקי או מלא. הדלקת עצמה מתחילה מהרקטום. הסימפטומים של המחלה כוללים בין היתר שלשולים מרובים, כאבי בטן, חולשה ועייפות או אפילו אנמיה.

מהן הסיבות להתפרצות של קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית ? חלק קטן מן החולים מקבלים את הנטייה למחלה בצורה גנטית ונראה כי המערכת החיסונית אצלם לא מתפקדת באופן מיטבי באזור המעי. אך מדובר רק על חמישה עד עשרה אחוזים מהחולים. לכן, הגורם הגנטי לבדו אינו מספיק על מנת לספק הסבר מניח את הדעת.

הסבר אחר הוא שישנם חיידקים מסוימים, בעיקר אנאירוביים אשר גורמים למחלה, והדבר יכול להסביר מדוע חיידקים פרוביוטיים יכולים דווקא לסייע בהפחתת הדלקת.

הסבר נוסף שלא מעט תומכים בו הוא כל עניין המחלות הפסיכוטומטיות:

מחלות מעי דלקתיות כמחלות פסיכוטומטיות

מחלות פסיכוסומטיות הן אחת מן הרעות החולות של המאה ה-21. משמעות הביטוי היא הלחם של שתי מילים: פסיכו שמשמעותו נפש ו-סומטי שמשמעותו גופני. למרות שהמנגנון של התפרצות המחלות הללו אינו ידוע במלואו, יש אינדיקציות רבות לכך שהוא קשור באופן הדוק למצבי דחק או חרדה. הסיבות למצב הנפשי עשויות להיות מגוונות ושונות: החל מלחץ בעבודה ועד לטראומה כמו מוות של אדם קרוב.

מחלה פסיכוסומטית יכולה להתבטא במספר אופנים: הפרעות נשימה, אלרגיות, כאבי שרירים, מחלות מעי ועוד. במקרים קיצונים, המחלה עשויה להתבטא בשיתוק של איבר כלשהו בגוף ואפילו פגיעה בראייה.

יש לא מעט דברים שקושרים בין מחלות המעי לבין מצב נפשי: לדוגמה, מחלות אלו מאפיינות בעיקר את העולם המערבי בו אורח החיים אינטנסיבי יותר וחברת השפע מאופיינת באכילת יתר ותזונה לא מאוזנת.

בנוסף לכך, ההתפרצויות של מחלות אלו הן פתאומיות ולא צפויות, וזאת בניגוד למחלות אחרות המתבטאות בצורה הדרגתית. עם זאת, הסיכוי של אנשים עם רקע של מחלות אוטואימוניות בהן מערכת החיסון מוחלשת בלאו הכי לפתח מחלות מעיים דלקתיות הוא גבוה יותר.

כיצד מטפלים בפן הנפשי של המחלה?

ישנן שיטות רבות לטיפול בפן הנפשי של מחלות פסיכוסומטיות ובכלל זאת מחלות מעי דלקתיות. לדוגמה, ברפואה הסינית מקובל להשתמש בשילוב של טיפול בצמחי מרפא ודיקור סיני על מנת להרגיע את הנפש וגם את הגוף. הרגעת הגוף מתבטאת בהפחתת היציאות התכופות וכאבי הבטן.

אפשר לטפל במחלה גם דרך טיפול קוגניטיבי. ההנחה בטיפול זה היא שבאמצעות שינוי דפוסי חשיבה והצורה שבה אנחנו מפרשים את המציאות, ניתן להפחית מתח וחרדה.

טיפול אפקטיבי אחר הוא ביופידבק. בביופידבק אנחנו לומדים כיצד לשלוט במצב הפיזיולוגי שלנו ובכך גם במצב הנפשי והרגשי. היתרון בטיפול הוא שאנחנו מקבלים משוב מידי על המצב שלנו על גבי צג המחשב ולכן אין צורך בתרופות או סדרת פגישות ארוכה.

כל הזכויות שמורות לד"ר אליהו (אלי) אברהמי ©2011 טל:04-8243932 מייל:avrahami.eli@gmail.com
בניית אתר EkDesing